Na Slovensku sa vždy píšu nedokončené príbehy

Autor: Juraj Dučák | 13.1.2013 o 14:11 | (upravené 18.5.2013 o 11:45) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  168x

Naša republika má po páde komunizmu za sebov určite obrovský kus práce na sebe a pomaly sa zbavujeme všetkých naších nechcených komplexov, ktoré sa s nami tiahnu od počiatku, ako malého bezbranného národa, ktorému veľkí a mocní ubližujú. Stále sme však neprekročili svoj tieň.

 

 

Dnes som si prečítal ďalší mikropríbeh nespravodlivosti napáchanej na obyčajnom slušne žijúcom človeku u nás, akoby ho písal jeden. Konkrétne sa jedná o príbeh predavačov v bratislavskej Tržnici. Obchodníci (rodinný podnik), ktorí ponúkajú zaručene zdravý chlieb a pečivo, ľudia ich poznajú a radi u nich nakupujú, pretože majú istotu, že nenakúpia chlieb spolu s nejakou škodlivinou, či pečivo, kde sa nachádza 60% zdraviu škodlivých Éčok. (Môj kamarát si raz vypítal zloženie buchiet v jednom veľkom obchodnom reťazcia po analýze Éčok mu vyšlo toto hrozivé čislo). V dnešnej dobe sú takíto obchodníci naozaj vzácni a vždy som rád, že môžem nakupovať aj naozaj zdravo od ľudí, ktorým na tom naozaj záleží a venujú sa zdravej výžive.

Títo ľudia teda dostali riadnu pokutu za nejakú banalitu, mali v registračnej pokladni zle kódy pre nejaké svoje výrobky. Táto pokuta tento rodinný podnik teda pripravila o nie malé peniaze a čo je horšie, zjavne aj o chuť pracovať, čo si hneď všimol ich pravidelný zákazník a rozprávač tohto smutného a nespravolivého príbehu. A takto veru tento príbeh aj skončil. Smutno a nespravodlivo. Pred tržnicou sa dílujú drogy, čo ostáva bez povšimnutia a tam, kde sa niečo zmysluplné tvorí prídu postihy, ktoré hádžu polená pod nohy.

Neviem posúdiť do akej miery bola tá pokuta na mieste a aký závažný bol ten priestupok, dokonca ani presne neviem, do akej miery to zasiahlo týchto podnikateľov.

Podstatné pre mňa je, že tento príbeh sa končí takým typickým slovenským: „Prečo tento štát vždy buzeruje a trestá tých nesprávných? Ak to neprestane, zaručene sa nám to vypomstí.“

No odpoveď je jednoduchá. Tento štát bude buzerovať a trestať tých nesprávnych dovtedy, kým títo nesprávni ukončia svoje nespravodlivé príbehy s príchuťou neprávia páchanom na sebe, prehltnú horkosť a pôjdu ďalej s pocitom bezmocnosti. Tam sa to u nás so železnou pravidelnosťou končí. Chcelo by to v mikrosvete našich životov začať tieto malé nespravodlivosti obracať na výťazstvá. Ako? Nevzdávať sa s pocitom porazencov, že s tým nejde nič urobiť. Píšme príbehy, až keď sa nám ich podarí vyhrať, čo by inšpirácia a dôkaz pre ostatných, že sa to dá.

Všetko zlé a nespravodlivé, čo sa tu deje vo veľkom (politika a pod.) môžeme meniť jedine tak, že začneme riešiť nespravedlnosti  podobného charakteru v našom malom každodennom živote, kde máme možnosť veci ovplyvniť.  Často nám ale bráni pohodlnoť, strach, možno aj zbabelosť. Potom sa ale nečudujme, kde to žijeme.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Učiteľ, ktorý sa rád hral. Ako sa Milan Reindl stal dizajnérom Lego Technic

Nevyštudoval techniku ani dizajn. Napriek tomu sa stal jedným z jedenástich dizajnérov Lego Technic. Len vďaka tomu, že si rád z lega skladal veci, na ktoré nemal návod.

DOMOV

Smer chce byť politicky nekorektný aj robiť poriadky v osadách

Novými podpredsedami sú Blanár a Žiga.

SVET

Výbuchy pri štadióne v Istanbule zabili najmenej 13 ľudí

K explóziám došlo hodinu po zápase medzi Besiktasom a Bursasporom.


Už ste čítali?